Dynamické a HTML5 formáty reklamy

Beneficio Blog

Vít Kašpar
Vít Kašpar

28. 4. 2023
10 min.

JSME DIGITÁLNÍ AGENTURA

Specializujeme se na profesionální weby, firemní portály, klientské zóny, aplikace, programování na zakázku, správu webů a datový marketing.

Dynamické a HTML5 formáty reklamy

V následujícím článku bych se rád podělil o několik zkušeností z poslední doby, které se týkají přípravy kampaní pro naše klienty.

Řeč bude o dynamických a HTML5 formátech, kterými lze efektivně nahradit ty běžné, statické formáty, které jsou zatím stále ty nejpoužívanější a nejčastější.

Jaké jsou možnosti?

Možností je hned několik. Obecně máme při tvorbě podkladů pro kampaň příležitost využívat:

  • Statických reklamních formátů - JPG/PNG obrázky použité při kampani, zpravidla uvozené textovou informací nebo obsahující hlavní sdělení a CTA tlačítko.
  • Dynamické GIF formáty - bavíme se o takovém řešení, které je tzv. "na půl cesty" od pravého slova smyslu dynamické reklamy, kterou chceme využít pro lepší zapamatovatelnost sdělení. Vystoupení z řady většiny reklam, které nás aktuálně na sítích zasahují nejvíce, a to zejména kvůli omezeným možnostem GIF formátu (omezená: datová velikost, kvalita, délka...).
  • HTML5 formáty - u tohohle typu formátů reklamy se později na chvilku zastavím, protože ten považuji aktuálně za nejvíce zajímavý. Zejména i diky již dostupným nástrojům za daleko dostupnější, než tomu bylo v minulých letech.
  • Video formáty - není potřeba představovat, do ruky nám dávají silnou zbraň, ale pořizovací cena může být mnohdy hodně vysoká.

Každý formát se hodí jinam, má různé nároky na realizaci, s tím spojenou cenu samotné realizace a různý efekt směrem k návštěvníkovi.

Za sebe mohu určitě doporučit zejména dynamické formáty. Asi není potřeba rozebírat, že hýbající se obrázek zaujme lépe, než ten statický, a proto bych chtěl vyzdvihnout zejména HTML5 a video formáty, které jsme v poslední době mohli realizovat častěji pro naše klienty.

Vybral jsem si 2 poslední, které skvěle reprezentují 2 naprosto odlišné segmenty služeb, šíři i zásah směrem k publiku a jejich použití v rámci reklamních sítí.

HTML5 formáty reklamy

Jako první bych chtěl ukázat 2 varianty HTML5 bannerů, které jsme realizovali v letošním roce. Jedná se o klasické RTB sady (tedy ty běžné rozměry jako jsou 300x600, 300x300 apod...) a také brandingy, které mohou být zajímavé svou plochou a prostorem pro sdělení.

V rámci HTML5 formátů je nutné zmínit to podstatné a sice, že je možné "hezky" animovat obsah banneru a přitom dodržet relativně nízkou datovou velikost, čímž splníme daná kritéria reklamních ploch.

Pro jednoduché porovnání ukázka statického a HTML5 banneru vedle sebe:

Jak jistě vidíte, rozhýbaný banner je daleko zajímavější a poutavější než ten statický. Při zobrazení na webu tak upoutá pozornost lépe, a zároveň může nést i doprovodnou obsahovou informaci, která může pomoci třeba v pochopení sdělení.

V případě celého brandingu to může působit ještě o kus lépe, navíc je možné předat více informací díky větší reklamní ploše a návaznostem mezi masterboardem a bočními skyscrapery.

Možností pro animaci v rámci HTML5 formátu je ale daleko více a dost často vycházejí z možností dané kreativy. Podle toho se také odvíjí i cena. Běžná RTB sada se může pohybovat od 10 000 Kč bez DPH za sadu, branding jako takový dle rozsahu potom obvykle od 6 000 Kč bez DPH.

Video formáty

Formáty využívající video patří obecně k těm dražším, ale stejně jako u ostatních formátů, vždy záleží na typu (točené nebo animované) a jejich délce. Nejčastěji vytváříme spoty v následujícím trvání:

  • 6s
  • 15s
  • 20s
  • 30s 

Jednotlivé délky mají svoje specifika a využívají se napříč různými sítěmi (sociálními) i portály (idnes.cz, novinky.cz apod...). Jedna ukázka 6s bumperu pro sociální sítě:

Realizace podobného spotu, v případě dostupných záběrů, znamená obvykle vlastní střih (tedy rozdělení materiálů na jednotlivé sekvence, výběr těch nejlepších a jejich následné složení podle délky), následné dobarvení (grading) a na konec doplnění doprovodné grafiky. Cena spotů se může startovat na ceně od 10 000 Kč dle délky a jednotlivých doplňků.

V některých případech se doplňuje ještě voiceover nebo podkresová hudba - zejména potom pro využití jako reklamy na youtube. V rámci např. bumperů na youtube je dobré brát v potaz i fakt, že některé formáty lze přeskakovat a je tak dobré dostat hlavní sdělení do úvodní části, kterou přeskočit nelze.

Pokud tedy uvažujete o rozšíření svých kampaní a nebo obecně chcete prezentovat své služby nebo produkty lépe než konkurence, tak se zamyslete právě nad dynamickými formáty reklamy a jejich využití směrem k vaší značce a možnostem.

Vít Kašpar

Vít Kašpar

Je spoluzakladatelem agentury. V oblasti webdesignu se pohybuje více než 14 let. Zkušenosti sbíral jako HTML kodér, UI designér i PHP programátor na malých i nadnárodních projektech. Aktuálně se věnuje UX designu a návrhům řešení pro naše klienty.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích.

Další doporučené články

#webdesign, #marketing, #analýza trhu, #agency, #strategy

KDY JINDY ONLINE, KDYŽ NE TEĎ

Zobrazit více

#marketing, #strategy, #sociální sítě

KDY JE NEJVHODNĚJŠÍ DOBA PRO PŘIDÁVÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ NA SOCIÁLNÍ SÍTĚ?

Zobrazit více
Poptejte nás

Poptávka

Rádi probereme jak můžeme kreativně nebo technicky posunout vaší online prezentaci. Spojíme se s vámi co nejdříve od přijetí poptávky.

Kontaktujte nás


Adresa kanceláří

Beneficio Media, s.r.o.
Myslíkova 12
120 00 Praha 2

Získejte nezávaznou cenovou nabídku nebo konzultaci

+420 777 338 288